Available courses
BIM basics
Tänasel päeval on ehitusinfo modelleerimine muutunud üha populaarsemaks nii arhitektide, inseneride kui peatöötvõtjate seas. Põhjus selleks on ilmne. Nimelt on globaalsed trendid viinud selleni, et projektid muutuvad üha keerukamateks, samas kui tehnoloogia võidukäik aitab erivaldkondade professionaalidel töötada tulemuslikumalt ning tõhusamalt. Just siin tulebki mängu ehitusinfo modelleerimine (ingl building information modelling ehk lühendatult: BIM). BIM on intelligentne, mudelil baseeruv protsess, mis liidab arhitektuuri-inseneeria-ehituse valdkonna professionaale viisil, et nad saaksid efektiivsemalt projekteerida, ehitada ning teostada hoonete, infrastruktuuri korrashoidu.
E-kursus "BIMi baasteadmised" käsitleb BIMi mõistet ning selle tänaseid rakendusvõimalusi lähtuvalt ehitise elukaares osalevast rollist, osalejast. Antud mini e-kursus on ennekõike suunatud esmatutvujale, kes alles on tegemas esimesi samme BIMi kasutuselevõtuks oma tänastes tööprotsessides, kuid kindlasti leiab uut ja huvitavat ka see, kes täna juba on BIMi põhiseid projekte ellu viinud.
Antud kursus on välja töötatud lähtuvalt "OSKA ülevaade valdkonnaspetsiifiliste IKT-oskuste vajadusest (2020)" ning "OSKA ülevaade digi- ja rohepöördeks vajalikest oskustest (2021)" uuringutest. Tegemist on e-õppe kursusega, milles leiab käsitlust 7 erinevat rakendusvaldkonda (hoonete ehitus, teedeehitus, geodeesia, projektijuhtimine, kinnisvara korrashoid, veemajandus). Antud e-kursust on värskendatud 2024 augustis, milles nüüdsest 3 põhimoodulit + eraldiseisev moodul rakenduslike aspektidega. Tegemist on baasteadmiste kursusega, mille eesmärk ei ole veel õpetada tarkvaralisi nüansse (ei eelda ühegi eritarkvara installeerimist/kasutamist), kuid selle kursuse läbimisel on võimalik valida mõni edasijõudnuete kursus näiteks TalTech avatud ülikooli vahendusel, kus muuhulgas tehakse tutvust ka tarkvaraliste lahendustega. Lisainfo: https://taltech.ee/kursused
BIM for water systems
Õppeaine "Veetorustikud ja modelleerimine" käsitleb tänaseid tehnoloogilisi lahendusi veemajanduses, mis said alguse juba ca 3500 aastat tagasi, kui kreetalased konstrueerisid esimese, torustikul põhineva veeedastussüsteemi. Tänasel päeval omab veetorustike modelleerimine üha kriitilisemat tähtsust nii disainis, opereerimises kui ka turvalisusega seotud küsimustes. Kaasaegsed, mudelitel põhinevad, tehnoloogiad võimaldavad saavutada eesmärke senisest tõhusamalt kui eales varem.
"Veetorustikud ja modelleerimine" on ennekõike praktiline aine, mille üks olulisemaid väljundeid on oskus ise midagi teha (näiteülesanded, reaalne projekt) ja seda läbi kaasaegse tehnoloogia, mis on hädavajalik nimetatud vallas töötamiseks (veevõrgu projekteerija, modelleerija, opereerija). "Veetorustikud ja modellerimine" viiakse läbi 100% e-õppena, mis tähendab seda, et tegemist on ka hea täiendõppe kursusega väljaspool ülikooli olevatele huvilistele (projekteerimisfirma, veevõrgu ettevõtted).
Veebipõhiselt on kursus ligipääsetav ka külalisena (ei eelda registreerumist), kuid täielikuks ligipääsuks ning õppeprotsessis osalemiseks (foorumis osalemine, kodutööde esitus jne) on vajalik õppeaine deklareerida ning registreeruda kursusele õppejõu poolt antud võtmega (edastatakse esimeses veebitunnis).