1. Õppetöö sisu ja ajakava

Õppetöö koosneb iseseisvalt läbitöötamist vajavast õppematerjalist (sh videoloengud, videoülevaated, nii eesti- kui ka ingliskeelsed lugemismaterjalid) ning õppimist kinnistavatest tegevustest, milles peegeldatakse õpitust arusaamist (sh eneseanalüüs, foorumi postitused, automaatselt hinnatavad testid). Kursus on 100% veebipõhine ning iseseisval tööl põhinev. Ehk siis antud e-kursusel ei ole vahepealset õppejõu jooksvat tagasisidet. Õppematerjal on osaliselt dubleeritud (nt lisaks videoloengule on võimalus eraldiseisvalt vaadata lihtsalt slaide või tutvuda tekstimaterjaliga). Kursus on jagatud õppemooduliteks, mis on küll õppematerjalide tähenduses korraga nähtaval, kuid neis olevad tegevused tuleb läbida järjekorras.

Kursusel käsitletakse modelleerimistarkvarasid, kuid üldjuhul neid selle kursuse raames installeerida ei ole vaja. Kursuse edukaks läbimiseks tuleb kõik nõutud tegevused sooritada minimaalselt nõutud täidetusastmele (nt foorumi sissekanne eeldabki sissekande loomist vastavalt juhisele, eneseanalüüs aga kindlatele küsimustele vastamist ning testi sooritamine omakorda kindla punktisumma (%) saamist). Kõik nõutud tegevused tuleb lõpetada kursuse lõpptähtajaks. Selle möödumisel eemaldatakse teid üldjuhul kursuselt ning seega poolikuks jäänud kursust ei saa jätkata peale tähtaega, vaid tuleb oodata selle kursuse uut aega, mil tuleb alustada kõikide tegevustega nullist (sh uuesti kursusele registreerumine).

Allpool on esitatud alateemade lõikes soovituslik ajakava:

Alateema Õppenädal Arvestuslik
ajakulu (ak t)
#1 - Sissejuhatus BIMi 1-2 9-21 h
#2 - Infovajaduse kaardistamine 3 2-5 h
#3 - Klassifitseerimissüsteemi olemus 3 5-10 h
#4 - BIMi rakenduslikud vaated 4 10-15 h
#5 - Kursuse tagasiside 4 1 h
   Kokku: 52 h

Oma edenemist kursusel näed ülemisest menüüst "Hinded". Kursuse edukat lõpetamist tähistab kursuse tagasiside vormi täitmine (viimases ehk viiendas moodulis), milles peegeldad kursusel osalemist ja sellest saadud kogemust. Sul on võimalus lisada kommentaare, soovitusi kursuste edasiseks läbiviimiseks/arendusteks.

2. Eeldused kursusel osalemiseks

Olles kursusele registreerunud saad ligipääsu kõikidele õppemoodulitele (neis olevatele õppematerjalidele). Kuna tegemist on 100% e-õppe kursusega, siis eeldab see mõistagi isikliku arvuti kasutamise võimalust (ehkki ka tahvliga võiks saada seda edukalt läbida). Kuna selle e-kursuse eesmärk ei ole minna süvitsi erinevate, ehitussektoris kasutatavate, rakendustega (tarkvaradega), siis piisab kui omad Windows / macOS arvutit ning algtasemel baasdigioskuseid, ligipääsu internetile ning kaasaegset veebilehitsejat oma arvutis/nutiseadmes.

3. E-õppe keskkonna ülesehitus

Registreerudes kursusele "BIMi baasteadmised" ettenähtud võtmega, saad ligipääsu kõikidele õpimoodulitele (sõltumata valitud valdkonnast või kasutatud võtmest). Õpimoodulid tuleb tegevuste mõistes läbida järjekorras. Need õpimoodulid on järjestatud lähtuvalt nende põhiolemusest, käsitledes esmalt üldiseid põhimõtteid ja seejärel juba spetsiifilisemaid teemasid kuni rakenduslike vaadeteni välja. Vaid rakenduslike vaadete õpimoodulis pead sa kindlasti tutvuma nii üldiste kui ka valitud valdkonna õppematerjalidega, sest selles osas tuleb sul läbida ka kontrolltest. Samas võid soovi korral tutvuda ka teiste valdkondade õppematerjalidega. 

Õpimoodulid kaasavad nii teoreetilist osa (videoloeng, konspekt, slaidid, juhendid, lingid välistele allikatele, videod jmt) aga praktilisemaid videoid, mis käsitlevad konkreetseid tööprotsesse (nii eesti- kui ingliskeelsetena). Iga õpimoodul lõpeb eriliiki tegevustega, kus tuleb peegeldada senist kogetut, või kinnistada õpitut.

E-kursuse esimesest moodulist leiad muuhulgas foorumi "Teated õppijatele (kursuse läbiviija üldised teavitused)", kus kursuse läbiviija teavitab üldistest korralduslikest küsimustest. Sellesse foorumisse ei saa osaleja postitusi teha. Kõik osaleja jooksvad küsimused, probleemid tuleb esitada esimese õppemooduli foorumisse "Osaleja foorum (küsi nõu kursuse läbiviijalt või teistelt osalejatelt)" (kui selleks peaks olema vajadus). Püüa vältida e-kirja saatmist kursuse läbiviijale, kui tegemist on üldise küsimusega ja see võib puudutada kõiki kursusel osalejaid. Sestap lisa oma üldine küsimus just nimelt eelnimetatud foorumisse.

4. Õppeprotsess

Antud mini e-kursus on 100% läbitav iseseisvalt ning ei eelda õppejõu poolset vahepealset tagasisidet või hindamist. Küll on sul võimalus suhelda oma kursuse kaaslastega vastavas, üldises foorumis. Iga õpimooduli mahus esitatakse esmalt teoreetiline taust, seejärel tutvutakse erinevate tööprotsessidega näidismaterjalide baasil. Õpimooduli lõpus peegeldatakse õpitut/kogetut läbi erinevate tegevuste (eneseanalüüs, foorumi postitus, testi sooritamine jne). 

Kõik tegevused, mida osalejalt nõutakse, on automaatselt hinnatavad või selle täitmine annab automaatse ligipääsu järgnevale nõutud tegevusele. Kõik tegevused (sh kursuse lõppu tähistav kursuse tagasiside) tuleb esitada/täita kursuse läbiviimise perioodil ning peale tähtaega ei saa kursusega jätkata ega tagantjärgi kursust sooritada. Pane tähele, et kursuse tegevused on järjestatud ja neid ei saa juhuslikus järjekorras teha, vaid iga järgnev tegevus sõltub eelmise täitmisest. Seetõttu näed ka kirjeid stiilis: "Saadaval üksnes kui: ..."

Kirje "Saadaval üksnes kui: ..." viitab tegevusele, mis tuleb eelnevalt täita, et saaks käesoleva tegevuse juurde asuda. Tegevuste kirjelduse juures on märgitud tingimused, mis tuleb selle tegevuse lõpetamiseks sooritada. Ehk siis kõige lihtsam on meelde jätta, et kursusel õppimine käib nö ülevalt-alla meetodil, kus soovituslik õppematerjalide läbimine toimub järjekorras (ülevalt-alla). Ehkki õppematerjalidega tutvumine ei ole kuidagi lukus, siis vahepealsed tegevused on just nendega seotud ja järjekorda asetatud.

5. Kursuse läbimise tingimused

Kõik tegevused tuleb läbida nõutud mahus ja vastavalt nõutud tingimustele. Nõuetele mitte vastavad sooritused tühistatakse (nt kui ei ole tehtud foorumi postitusi vastavalt nõuetele või head tava järgides). Erinevate nõutud tegevuste sissejuhatavates tekstides on ka märgitud, mida ja mismoodi tuleb seda sooritada.

  • Eneseanalüüs - vormi täitmine (selle sooritus annab ligipääsu järgmisele tegevusele)
  • Foorum - postituse tegemine vastavalt kirjeldatud tekstile (selle sooritus annab ligipääsu järgmisele tegevusele)
  • Testid - küsimusi hinnatakse "õige / osaliselt õige / vale" põhimõttel (saab sooritada kuitahes mitu korda kuniks õigete vastuste osakaal vastab nõudele, mis siis annab automaatse ligipääsu järgmisele tegevusele)
  • Kursuse tagasiside - vormi täitmine (selleni jõudmine ja selle sooritus tähistab kursuse edukat lõpetamist)

Pane tähele, et kõik tegevused peavad olema sooritatud märgitud kursuse läbiviimise perioodi jooksul. Mistahes tegevuse puudulik (mitte nõuetele vastav) või mitte täitmine ei võimalda kursust edukalt läbida ning tähtaja möödumisel tuleb oodata kursuse uut läbiviimise perioodi kui tuleb kursusega alustada uuesti ehk siis täita kõik nõutud tegevused algusest peale. Peale tähtaja möödumist edastab kursuse läbiviija TalTech Avatud Ülikoolile osalejate lõpptulemuse stiilis "arvestatud/mitte arvestatud", seejärel väljastatakse teile ka TalTech tunnistus. Lisainfo TalTech tunnistuse osas saate TalTech Avatud Ülikooli kontaktil. Peale tähtaega läheb kursus lukku ning seda enam jätkata ei saa. 

6. Õppematerjalid

  • Valikuline: BIM Handbook (Eastman, C.; Teicholz, P.; Sacks, R.; Liston, K. 2018) (soovituslik lisamaterjal, TTÜ raamatukogu link, 2018 versioon);
  • Vaba juurdepääsuga õppematerjal, mis on kättesaadav e-õppe keskkonnast ja millega tutvumine on kursuse eduka läbimise eelduseks.

Pane tähele, et kursuse materjalid avanevad enamjaolt hüpikaknas (muuhulgas ka YouTube keskkonnas olevad videod). Seetõttu kontrolli, et veebilehitsejas oleks see lubatud.

7. Õppetöö läbiviija kontaktid

  • Raido Puust, MSc, PhD
  • raido.puust@taltech.ee

Jooksvad, õppetööd puudutavad küsimused, esitada esimeses moodulis olevasse foorumisse. Kursuse läbiviija vastab vaid Moodles oleva e-kursusega seotud küsimuste piires. Moodle kasutajakontoga ja/või Moodle ligipääsuga seotud küsimused esitada Moodle administraatorile. Kõik muud korralduslikud küsimused, mis puudutavad üldist registreerumist, TalTech tunnistust jne, tuleb esitada TalTech Avatud Ülikooli kontaktil.