Näide: Hoone klassifitseerimine
Märkus. Autodesk Revit näited esitatakse kahes erinevas esituses, milles on kaasatud erinevaid malle (vt allalaadimise sektsioon, Tarkvarade mallid). Ühes, kus on kõik CCI-EE omadused Instance tüüpi ja teises, kus on kasutusel nii Instance kui Type tüüpi omadused seda sõltuvalt Autodesk Revit komponendi kategooriast. Type seades mall võimaldab kiiremat klassifitseerimist, kuna tüübiga seotud omadused on seotud Revit kategooria tüübiga. Samas pane tähele, et ka Type esituses on osad CCI-EE omadused kui Instance tüüp (nt ruum, Project Information). Seega on mallide ettevalmistamisel välditud, et ühte omadust kuvatakse kahes erinevas võtmes (nii Instance kui Type). Näidete ainsad erinevused on omaduste nimetuste kuvamine (Inst või Type lõpuga) ning nende täitmine, kas siis Properties paletil otse või läbi Edit Type seade. Mallides toodud näidistabelid kaasavad Autodesk Revit kategooria võtmes vajalikke CCI-EE omadusi kas siis Instance, Type või Instance/Type seades sõltuvalt mallist ning objekti kategooriast.
Allolevalt teeme läbi põhimõttelise klassifitseerimise hoone näitel, kus valime ühe komponendi, ühe tehnilise süsteemi (koos funktsionaalse süsteemi viitetunnusega) ning ka ehitatud ruumi ja ehitise kui terviku näite. Siinkohal on kaasatud allalaadimissektsioonis toodud Autodesk Revit malli (*.rte laiendiga, kust on üle tõmmatud eelnevalt kirjeldatud omadused). Lisaks on kasutusel CCI-EE rakendustabel, kus on toodud tüübid/alatüübid, mida klassifitseerimisel kasutatakse.
Märkus. CCI-EE rakendustabeli tüübid/alatüübid peavad lähtuma ühetaolisest reeglistikust, nt eristuvast funktsioonist, mida element täidab või muust, eristuvast aspektist. Tüüpe/alatüüpe saab alati täpsustada toote spetsiifiliste omadustega (lisaomadused), mistõttu CCI-EE rakendustabeli tüüpe/alatüüpe ei tohi vaadata toote/tootja või liiga spetsiifilise omaduse kontekstis. Samas mõnel juhul võib eristuvaks tüübiks/alatüübiks olla materjali kontekst kui selline eristamine on väga põhimõtteline (nt keskkonna aspekt). Siin toodud CCI-EE rakendustabel on tellijate ülene ehk siis kui rakendustabeleid vaadata ühe konkreetse tellija näitel, siis ilmselgelt ei vaja ta kõikide CCI põhiklassifikaatorite laiendamist tüüpideks/alatüüpideks, vaid piirduda vaid talle oluliste osadega.
Laadi alla siin näites kasutatud Autodesk Revit näidismudel (2023 versioon):
- BasicSampleProject-EST-Revit2023-InstanceBased_CCI-EE-2022.10.0.1.rvt
- BasicSampleProject-EST-Revit2023-TypeBased_CCI-EE-2022.10.0.1.rvt
Märkus. Näidisfail on hetkel klassifitseeritud vaid allpool toodud näidete mahus. Kuna kasutusel on Revit tarkvaraga kaasa tulev näidismudel, siis asjast huvitutel soovitan pigem “nullist” proovida ehk allolevate näidete järgi, kus muuhulgas tuuakse Autodesk Revit mallist üle vajalikud omadused (vt Tarkvarade mallid sektsioonist).
Komponendi klassifitseerimine
Peale CCI-EE klassifitseerimisega seotud omaduste üle tõmbamist aktiivsesse projekti, kuvatakse need Properties > Identity Data sektsioonis (InstanceBased malli kasutamisel) ning osaliselt Properties > Edit Type dialoogis (Type malli kasutamisel). InstanceBased valikut on lihtsam kasutada olukorras, kus soovid, et kõik omadused oleksid leitavad ühest kohast. TypeBased valik lihtsustab aga omaduste täitmist tüübi põhiselt (paljud CCI-EE omadused kehtivad tüübile ja mitte ühele üksikule komponendile). Autodesk Revit on selles osas piiratud, et me saame kasutada sisseehitatud sektsioone nagu Identity Data, IFC Parameters jne. Samas kui muud omadused, mis samuti lähtuvad CCI-EE <RI> tabelist on koondatud Data sektsiooni. Omaduste kuva saab objekti kategooria põhiselt seadistada (nt ruumide juures pole mõtet näidata komponendi või tehnilise süsteemiga seotud omadust või siis komponendi juures pole mõtet näidata ehitist iseloomustavat klassifikaatorit, kuna see on nihutatud Project Information dialoogi alla).
Tuleb tähele panna, et sõltuvalt elemendi/komponendi tüübist täidetakse põhiklassifitseerimise tunnus vaid selle komponendi üldtasandil. Näiteks, akna puhul vaid cciCOcode, cciCOterm aga mitte enam cciCTcode, cciCTterm jne, kuna need määratakse vastavate teiste elementide juures. Küll aga tulevad mängu viitetunnused, mis pärinevad just nimelt sellelt teiselt elemendilt, millele käesolev kuulub. Näiteks alloleval pildil esitatud aken “kuulub” seinale (sein = tehniline süsteem), sein kuulub omakorda funktsionaalsesse süsteemi ja sealt edasi tulevad ruum / ehitis / ehituskompleks.


Akna kui komponendi näitel käime seega läbi eelneval pildil toodud omadused, mis ühtlasi sätestab ka nende omaduste täitmise eeskirja.
Märkus. Pane tähele, et allolevalt ei ole omaduste nimetuste järgi lisatud Inst või Type järelliidet, et nende kirjeldust muuta universaalsemaks, sest see, kas antud omadust kasutatakse Instance või Type seades, ei muuda nende sisulist täitmist.
- AC175_cciCOcode – akna põhiklassifikaator (CCI-EE <CO> tabelist). Sellele ei või lisada juurde muid tähti/numbreid. Antud näites kui: QQA
- AC180_cciCOterm – põhiklassifikaatorit toetav mõiste tekstina (CCI-EE <CO> tabelist). Siin märgitud kui: Aken
Sisuliselt sellega piirdub klassifitseerimise põhitasand, ja järgneb selle täpsustamine viitetunnustena, kuhu kaasatakse muuhulgas akna unikaalne ID, tüübi ID aga ka seotus näiteks seina tüübi, seina unikaalse ID ja sealt edasi kuni soovitud peatasandini (funktsionaalne süsteem, ehitis, ehitatud ruum, ehituskompleks).
- AT800_TypeNumber – see esitab tüübi numbrit, mis tuleneb tüüpide tabelist (CCI-EE rakendustabel, mis on eraldiseisev CCI-EE üldtabelist ja võib olla projekti / tellija tasandil paika pandud). Näiteks, siin näites kirjutame akna osas väärtuse 60, mis viitab, et tegemist on fikseeritud aknaga.

- AT850_TypeDesignation – see omadus lähtub kahest eelnevast – tüübi numbrist ning komponendi või elemendi klassifikaatorist (seega siin näites kui: QQA60). See omadus on oluline kui soovitakse eraldiseisvalt omada parameetrit, mis keskendub tüübi/alatüübi aspektile. Seda omadust ei ole vaja olukorras kui soovitakse liikuda kohe viitetunnuse juurde, mis samuti sisaldab tüübi kirjelduse osa (vt allpool). Samas saab seda omadust kasutada näiteks tüübi tähise esitamiseks joonisel.
- AJ125_IDNumber – see omadus on seotud elemendi tüübiga/alatüübiga, tuues sisse konkreetse tüübiga/alatüübiga seotud elemendi unikaalsuse. Seega tasub rõhutada, et see ID ei ole üksinda unikaalne üle terve ehitise / projekti, vaid see on unikaalne seotud elementide süsteemis (unikaalne mingis seinas olevate tüüpsete akende lõikes või unikaalne mingi ruumi käsitluse mõttes – seetõttu saame seda numbrit ka vahemikuna 01-99 vaadata, vastasel juhul jääks nendest kohtadest väheks kui vaadata aknaid üle terve hoone ja neid võib seal olla sadades). Siin näites kui väärtus: 03
- AR200_Viitetunnus – see omadus võtab kokku klassifikaatori, tüübi tunnuse ning ID ja seda kirjutatakse lähtuvalt CCI-EE juhendis toodud skeemi järgi. Järjekord on: CCIkood+IDnumber % CCIkood + tüübi number. Mõistagi, viimane osa on meil olemas ka AT850_TypeDesignation omadusena. Seega meie näites: QQA03%QQA60 (% tähistab seda osa, kust algab tüübile viitamine, vt CCI-EE juhendit).
- AM945_MitmikViitetunnus – antud näites on see täitmata, kuna aknaga ei ole seotud teist alamkomponenti (nt lahtikäival aknal võime soovida viidata akna lukustusele, akna käepidemele jne)
- AR225_Viitetunnusryhm – siin väljal saavad kokku käesoleva komponendi viitetunnus (AR200_Viitetunnus) ning sellest kõrgemal paiknevad viitetunnused (sellest ka nimetus – viitetunnusrühm). Näiteks komponendi juures tuleb siia seina viitetunnus (kui tehniline süsteem, kui funktsionaalne süsteem) ning lisaks saab panna ka ehitise ning ehituskompleksi osad. Antud näites täidetud kui:
-B1001.AD3001.QQA03%QQA60 (vaata kirjeldust allosas, mis puudutab tehnilist/funktsionaalset süsteemi, kuna see osa peab tulenema just selle seina küljest/viitetunnuselt, kuhu antud juhul aken kuulub). Pane tähele, et viitetunnusrühma võib esitada ka “väiksemate ampsudena”, näiteks ilma ehitiseta/ehituskompleksi osata. CCI-EE juhend kirjeldab, millal kasutada “-” märki ja millal “+” märki. Lisaks võime soovida viitetunnusega refereerida ruumi viitetunnusele. Kusjuures eristada tuleb “paigutuse” või siis “asukoha” konteksti. Näiteks akna juures räägime pigem paigutuse kontekstist. Samas kui ruumis olev komponent võib olla viidatud kui asukoha kontekstist (sellisel juhul kasutatakse “++” ehk kahekordset plussmärki). Ühe omaduse alla võib lisada ka mitu viitetunnusrühma aga sellisel juhul tuleks need eristada “/” märgiga.
-B1001.AD3001.QQA03%QQA60/+<CS>AAB$$$$
Märkus. Eluruumile viitamine on lisaviitamine, seetõttu “/” vaheeraldusmärk ja kasutame ka tabeli viidet <CS>, et piiritleda, et räägime just ehitatud ruumi koodiosast (pole mõtet hakata uuesti kirjutama kogu sellele järgnevat, ehituselemendiga ning “-” märgiga eristatud osa uuesti, kuna see on eespool juba lisatud). Sellisel juhul on mõistlik kasutada tabeli viidet. Teiselt poolt saaksime need intgreerida ka ühe koodi alla, kus alustame “+” märgiga ning toome mängu nii ehitatud ruumi, ehituskompleksi, ehitise ja seejärel juba “-” märgiga osa (nii nagu kirjeldatud ka CCI-EE juhendis). Samas on olnud juttu, et viitetunnusrühma esitust tuleks vaadata infoedastuse mallist lähtuvalt. Ja mõnikord töötab jupitamine paremini kui ühe rivina kirjutamine.
Tehnilise süsteemi klassifitseerimine (seina näide)
Allpool on valitud sein, milles olevat akent oleme eelnevas sektsioonis klassifitseerinud. Vaatamegi üle, mis omadused tuleb seina kui tehnilise süsteemi juures täita (minimaalselt).


- AC165_cciCTcode – seina kui terviku (selles on kaasatud kõik konstruktsiooni kihid) põhiklassifikaator (CCI-EE <CT> tabelist). Sellele ei või lisada juurde muid tähti/numbreid. Siin märgitud kui: AD
- AC170_cciCTterm – seina põhiklassifikaatorit toetav mõiste tekstina (CCI-EE <CT> tabelist). Siin märgitud kui: Seinasüsteem
Sisuliselt sellega piirdub klassifitseerimise põhitasand, ja järgneb selle täpsustamine viitetunnustena, kuhu kaasatakse muuhulgas seina unikaalne ID, tüübi ID aga ka seotus näiteks funktsionaalse süsteemiga või ka sealt edasi (ehitis, ehitatud ruum, ehituskompleks).
- AT800_TypeNumber – see esitab tüübi numbrit, mis tuleneb tüüpide tabelist (CCI-EE rakendustabel, mis on eraldiseisev CCI-EE üldtabelist ja võib olla projekti / tellija poolt paika pandud). Näiteks, siin näites kirjutame seina osas väärtuse 30, mis viitab, et tegemist on seinakonstruktsiooniga, millel sõrestik keskosa.

- AT850_TypeDesignation – see omadus lähtub kahest eelnevast – tüübi numbrist ning tehnilise süsteemi klassifikaatorist (seega siin näites kui: AD30). See omadus on oluline kui soovitakse eraldiseisvalt omada parameetrit, mis keskendub tüübi aspektile. Seda omadust ei ole vaja olukorras kui soovitakse liikuda kohe viitetunnuse juurde, mis samuti sisaldab tüübi kirjelduse osa (vt allpool). Aga seda omadust saab muuhulgas kasutada tähisena joonisel.
- AJ125_IDNumber – see omadus on seotud elemendi tüübiga/alatüübiga, tuues sisse konkreetse tüübiga/alatüübiga seotud elemendi unikaalsuse. Seega tasub rõhutada, et see ID ei ole üksinda unikaalne üle terve ehitise / projekti, vaid see on unikaalne seotud elementide süsteemis (unikaalne mingis funktsionaalses süsteemis olevate seinasüsteemide ulatuses või mingi ruumi ulatuses). Siin näites kui väärtus: 01
- AR200_Viitetunnus – see omadus võtab kokku klassifikaatori, tüübi tunnuse ning ID ja seda kirjutatakse lähtuvalt CCI-EE juhendis toodud skeemi järgi. Järjekord on: CCIkood+TypeNumber+IDnumber, arusadavalt esimene osa on meil olemas ka AT850_TypeDesignation omadusena. Seega meie näites märgitud kui: AD3001 (juhul kui ID-d pole veel määratud võib see olla esitatud ka kui AD30$$, kus $$ tähistavad ID väärtuse kohahoidjat)
- AM945_MitmikViitetunnus – antud näites on see täitmata, kuna seinaga ei ole seotud teist alamkomponenti (nt võime soovida AD30 juures viidata selle seina kandvale osale ehk omaette konstruktsioonikihile, näiteks AD30.BD30 – BD30 tuleb siis omaette tüübi/alatüübi nimekirjast).

- AR225_Viitetunnusryhm – siin väljal saavad kokku käesoleva ehituselemendi viitetunnus (AR200_Viitetunnus) ning sellest kõrgemal paiknevad viitetunnused (sellest ka nimetus – viitetunnusrühm). Näiteks seina kui tehnilise süsteemi korral tuleb siia juurde funktsionaalne süsteem ning lisaks saab panna ka ehitise ning ehituskompleksi osad. Antud näites täidetud kui:
-B1001.AD3001 (kaasatud on funktsionaalse süsteemi tüüp/alatüüp B10 ning selle unikaalne ID kui 01).

Ehitatud ruumi klassifitseerimine
Allpool on valitud hoones olev ruum, mida oleme vastavalt CCI-EE skeemile klassifitseerinud. Vaatamegi üle, mis omadused tuleb ruumi kui ehitatud ruumi juures täita (minimaalselt). Kuna ruum on Autodesk Revit mõistes Instance tüüpi element, siis siin kahtepidi täitmist olla ei saa. Seega nii Instance kui Type mallis on ruumi klassifitseerimine täpselt sama loogikaga, täpselt samade omaduste nimetustega.

- AC125_cciCScode – ehitatud ruumi põhiklassifikaator (CCI-EE <CS> tabelist). Sellele ei või lisada juurde muid tähti/numbreid. Siin märgitud kui: AAB
- AC130_cciCSterm – ehitatud ruumi põhiklassifikaatorit toetav mõiste tekstina (CCI-EE <CS> tabelist). Siin märgitud kui: Eluruum
Sisuliselt sellega piirdub klassifitseerimise põhitasand, ja järgneb selle täpsustamine viitetunnustena, kuhu kaasatakse muuhulgas ruumi unikaalne ID, tüübi ID aga ka seotus näiteks ehitisega, ehituskompleksiga).
- AT800_TypeNumber – see esitab tüübi numbrit, mis tuleneb tüüpide tabelist (CCI-EE rakendustabel, mis on eraldiseisev CCI-EE üldtabelist ja võib olla projekti / tellija poolt paika pandud). Näiteks, siin näites kirjutame ruumi osas väärtuse 10, mis viitab, et tegemist on elutoaga.

- AT850_TypeDesignation – see omadus lähtub kahest eelnevast – tüübi numbrist ning ruumi klassifikaatorist (seega siin näites kui: AAB10). See omadus on oluline kui soovitakse eraldiseisvalt omada parameetrit, mis keskendub tüübi aspektile. Seda omadust ei ole vaja olukorras kui soovitakse liikuda kohe viitetunnuse juurde, mis samuti sisaldab tüübi kirjelduse osa (vt allpool). Aga seda omadust saab muuhulgas kasutada tähisena joonisel.
- AJ125_IDNumber – see omadus on seotud ruumi tüübiga/alatüübiga, tuues sisse konkreetse tüübiga/alatüübiga seotud ruumi unikaalsuse. Seega tasub rõhutada, et see ID ei ole üksinda unikaalne üle terve ehitise / projekti, vaid see on unikaalne seotud ruumide süsteemis (unikaalne ühe tüübiga ruumide ulatuses). Siin näites kui väärtus: 01
- AR200_Viitetunnus – see omadus võtab kokku klassifikaatori, tüübi tunnuse ning ID ja seda kirjutatakse lähtuvalt CCI-EE juhendis toodud skeemi järgi. Järjekord on: CCIkood+TypeNumber+IDnumber, arusadavalt esimene osa on meil olemas ka AT850_TypeDesignation omadusena. Seega meie näites märgitud kui: AAB1001 (juhul kui ID-d pole veel määratud võib see olla esitatud ka kui AAB10$$, kus $$ tähistavad ID väärtuse kohahoidjat)
- AM945_MitmikViitetunnus – antud näites on see täitmata, kuna ruumiga ei ole seotud teist alamruumi.
- AR225_Viitetunnusryhm – siin väljal saavad kokku käesoleva ruumi viitetunnus (AR200_Viitetunnus) ning sellest kõrgemal paiknevad viitetunnused (sellest ka nimetus – viitetunnusrühm). Ruumi osas me ei pruugi näidata ehitist või ehituskompleksi, sest need võivad projekti lõikes olla ühed ja samad ning seega vajadusel lisatavad ka hiljem mõnes väljavõttes. Samas, kuna ruumi viitetunnus jääb märgituks vaid ühe klassifitseerimistabeli piires, siis võib siia ette panna lisatunnuse <CS>, mis siis ütleb, et tegemist on vaid ruumi tabelist tuleneva viitega. Antud näites täidetud kui:
<CS>AAB1001
Ehitise klassifitseerimine
Autodesk Revit näitel saab ehitise ja ehituskompleksiga seotud klassifitseerimist esitada Project Information dialoogis (eeldusel, et projekt sisaldab vaid ühte ehitist, kui neid on mitu, siis on vajalik, et ehitisega seotud klassifitseerimine on Identity Data sektsioonis ja saadaval elementide, nt mõne ehitist ümbritseva, mahulise lisaelemendi kaudu). Kuna Project Information on Instance tüüpi omadus, siis täidetakse see ühtmoodi nii Instance kui ka Type malli kasutamisel.

- AC145_cciCEcode – ehitise kui hoone klassifikaator (CCI-EE <CE> tabelist). Sellele ei või lisada juurde muid tähti/numbreid. Siin märgitud kui: AA
- AC150_cciCEterm – ehitise kui hoone klassifikaatorit toetav mõiste (CCI-EE <CE> tabelist). Siin märgitud kui: Eramu
- AC135_cciCCcode – ehituskompleksi klassifikaator (CCI-EE <CC> tabelist). Sellele ei või lisada juurde muid tähti/numbreid. Siin märgitud kui: A
- AC140_cciCCterm – ehituskompleksi klassifikaatorit toeta mõiste (CCI-EE <CC> tabelist). Siin märgitud kui: Elamukompleks
Sisuliselt sellega piirdub klassifitseerimise põhitasand, ja järgneb selle täpsustamine viitetunnustena, kuhu kaasatakse muuhulgas ehitise / ehituskompleksi unikaalne ID, tüübi ID. Oluline on rõhutada, et IDNumber ning TypeNumber täidetakse ehitise kontekstis ning ehituskompleksi ID ning tüübi number esitatakse siinkohal vaid viitetunnusrühma juures. Kuna antud juhul ei ole ehitise tüüpi/ID-d ega ka ehituskompleksi tüüpi/ID-d märgitud, siis jäävad ülejäänud omaduste juures nn kohahoidjad (numbritele – $$, tähelisele osale – #).
Sellega oleme esitanud klassifitseerimisloogika näite Autodesk Revit baasil. On selge, et komponente on erinevaid ja seega tuleb eelnevalt käsitletud põhimõtteid kasutada ka teiste objektide klassifitseerimisel. Tarkvaralist spetsiifikat ja mallide ülesehitust on kirjeldatud hilisemas sektsioonis.