CCI näide: Autodesk Revit
Märkus. Autodesk Revit näited esitatakse viisil, kus kõik atribuudid on defineeritud esmalt Instance viisil. Teatud olukordades on mõningaid atribuute vaja ka Type esituses ja sellele pööratakse tähelepanu edasistes sektsioonides (nt tüübiga seotud atribuutide ülekandmine COBie infovahetusvormingusse). Pane tähele, et teatud kategooriad eeldavad alati Instance atribuuti (nt Room, Project Information), mistõttu on Instance ka siinsetes näidetes esmavalik. Samas on võimalik etteantud Shared Parameters faili kasutades kaasata atribuute nii Instance kui Type sektsiooni, tuleb aga tähele panna, et osad atribuudid on rangelt Instance iseloomuga, ehk siis need on mingit ID väärtust esitavad ja seega ei saa kuuluda Type sektsiooni. Instance/Type põhine määratlus võib olla väga tarkvara-spetsiifiline, ja see ei pruugi üldse teemaks olla mõnes teises tarkvaras (nt Autodesk Civil 3D).
Sisujuht
Hoone näide
Allolevalt teeme läbi põhimõttelise klassifitseerimise praktika hoone näitel, kus valime ühe komponendi, ühe tehnilise süsteemi (koos funktsionaalse süsteemi viitetunnusega) ning ka ehitatud ruumi ja ehitise.
Allalaaditavast Autodesk Revit failist leiad aga terviklikuma pildi, kus klassifitseeritud on kõik sarnased komponendid, lisatud lisatabelid, väljavõtted jne. Atribuutide taaskasutamiseks on võimalik kasutada näidis-Revit faili kui ka Shared Parameters faili. Lisaks on kasutusel CCI-EE/R (CCI-EE rakendustabel), kus on toodud tüübid/alatüübid, mida klassifitseerimisel kasutatakse.
Märkus. CCI-EE/R rakendustabeli tüübid/alatüübid peavad lähtuma ühetaolisest reeglistikust, nt eristuvast funktsioonist, mida element täidab või muust, eristuvast aspektist. Tüüpe/alatüüpe saab alati täpsustada toote spetsiifiliste atribuutidega (lisaatribuudid), mistõttu CCI-EE rakendustabeli tüüpe/alatüüpe ei tohi vaadata toote/tootja või liiga spetsiifilise atribuudid kontekstis. Samas mõnel juhul võib eristuvaks tüübiks/alatüübiks olla materjali kontekst kui selline eristamine on väga põhimõtteline (nt keskkonna aspekt). Siin toodud CCI-EE rakendustabel on tellijate ülene ehk siis kui rakendustabeleid vaadata ühe konkreetse tellija näitel, siis ilmselgelt ei vaja ta kõikide CCI põhiklassifikaatorite laiendamist tüüpideks/alatüüpideks, vaid piirduda vaid talle oluliste osadega.
Laadi alla siin näites kasutatud Autodesk Revit näidismudel (2024 versioon):
Laadi alla IFC 4×3 ekspordituna Autodesk Revit 2024 näidismudelist:
Märkus. Näidisfaili saab laiendada kui on kaasatud lisakomponentide tüüpe/elemente. Hetkel on fookuses arhitektuurse osa põhikomponendid.
Hoone: Komponendi klassifitseerimine
Peale CCI-EE klassifitseerimisega seotud atribuutide kaasamisest aktiivsesse projekti, kuvatakse need Properties > Identity Data sektsioonis. Autodesk Revit on selles osas piiratud, et me saame kasutada sisseehitatud sektsioone nagu Identity Data, IFC Parameters jne. Samas kui muud atribuudid, mis samuti lähtuvad CIA-DD tabelist on koondatud Data sektsiooni. Atribuutide kuva saab objekti kategooria põhiselt seadistada (nt ruumide juures pole mõtet näidata komponendi või tehnilise süsteemiga seotud atribuuti või siis komponendi juures pole mõtet näidata ehitist iseloomustavat klassifikaatorit, kuna see on nihutatud Project Information dialoogi alla).
Antud näidetes lähtutakse, et atribuutide täitmise koosseis täpsustatakse infosisunõuetes. Siinsetes näidetes on lähtutud, et täitmisele kuuluvad ka süsteemi/osasüsteemi kuuluvust näitavad atribuudid, sõltuma sellest, kas valitud on komponent või tehniline süsteem. Ühelt poolt täidetakse atribuudid üksiti, kuid viitetunnuste ja unikaalse ID juures kombineeritakse erinevad väärtused üheks tervikuks (seda saab automatiseerida, mida vaadatakse edasistes näidetes).
Akna kui komponendi näitel käime seega läbi eelneval pildil toodud atribuudid, mis ühtlasi sätestab ka nende atribuutide täitmise eeskirja.
- AC175_KomponentKlassKood – akna põhiklassifikaator (CCI-EE <CO> tabelist). Sellele ei või lisada juurde muid tähti/numbreid. Antud näites kui: QQA
- AC180_KomponentKlassNimi – põhiklassifikaatorit toetav mõiste tekstina (CCI-EE <CO> tabelist). Siin märgitud kui: Aken
Sisuliselt sellega piirdub klassifitseerimise põhitasand, ja järgneb selle täpsustamine viitetunnustena, kuhu kaasatakse muuhulgas akna tüüp, tüübi nimetus, unikaalne ID, seotus näiteks seina tüübi, seina unikaalse ID ja sealt edasi kuni soovitud peatasandini (funktsionaalne süsteem, ehitis, ehitatud ruum, ehituskompleks).
- AC176_KomponentTyypKood – akna tüübi kood CCI-EE/R rakendustabelist või tellija enda vararegistri näitel (siin kasutusele CCI-EE/R rakendustabeli näide)
- AC181_KomponentTyypNimi – akna tüübi nimetus CCI-EE/R rakendustabelist või tellija enda vararegistri näitel (siin kasutusele CCI-EE/R rakendustabeli näide)
- AC177_KomponentID – esitab konkreetse tüübiga akna loendatavat väärtust (01 – 99)
- AR340_Viitetunnus – see atribuut võtab kokku komponendi ID ja tüübi koodi, mida eristatakse vahemärgiga %
- AR320_MitmikViitetunnus – antud näites on see täitmata, kuna aknaga ei ole seotud teist alamkomponenti (nt lahtikäival aknal võime soovida viidata akna lukustusele, akna käepidemele jne)
- AR360_UnikaalneID – siin väljal saavad kokku käesoleva komponendi viitetunnus (AR340_Viitetunnus) ning sellest kõrgemal paiknevad viitetunnused (sellest ka nimetus – viitetunnusrühm). Näiteks komponendi juures tuleb siia seina viitetunnus (kui tehniline süsteem, kui funktsionaalne süsteem) ning lisaks saab panna ka ehitise ning ehituskompleksi osad. Antud näites täidetakse kui:
B1010.AD5003.QQA02%QQA40 (vaata kirjeldust allosas, mis puudutab tehnilist/funktsionaalset süsteemi, kuna see osa peab tulenema just selle seina küljest/viitetunnuselt, kuhu antud juhul aken kuulub). Pane tähele, et viitetunnusrühma võib esitada ka “väiksemate ampsudena”, näiteks ilma ehitiseta/ehituskompleksi osata. Selleks rakendatakse vahemärke “-” ja “+”. Lisaks võime soovida viitetunnusega refereerida ruumi viitetunnusele. Kusjuures eristada tuleb “paigutuse” või siis “asukoha” konteksti. Näiteks akna juures räägime pigem paigutuse kontekstist. Samas kui ruumis olev komponent võib olla viidatud kui asukoha kontekstist (sellisel juhul kasutatakse “++” ehk kahekordset plussmärki). Ühe omaduse alla võib lisada ka mitu viitetunnusrühma aga sellisel juhul tuleks need eristada “/” märgiga.
-B1010.AD5003.QQA02%QQA40/+<CS>BAA1001
Märkus. Pane tähele, et viitetunnusrühma võib esitada ka “väiksemate ampsudena”, näiteks ilma ehitiseta/ehituskompleksi osata. Selleks rakendatakse vahemärke “-” ja “+”. Lisaks võime soovida viitetunnusega refereerida ruumi viitetunnusele. Kusjuures eristada tuleb “paigutuse” (+) või siis “asukoha” (++) konteksti. Ühe omaduse väärtusena võib lisada ka mitu viitetunnusrühma aga sellisel juhul tuleb need eristada “/” eraldusmärgiga.
-B1010.AD5003.QQA02%QQA40/+<CS>BAA1001
Märkus. Viitetunnusrühma (siin markeeritud ka kui UnikaalneID) esitust tuleb vaadata infoedastuse mallist lähtuvalt.
Märkus. Vaata ka varasemat peatükki. <CS> on kokkulepitav väärtus. Seda võib asendada näiteks ISO 81346-12 poolt kirjeldatud tähed aga teatud erisustega/mõõndustega.
Hoone: Tehnilise süsteemi klassifitseerimine (seina näide)
Allpool on valitud sein, milles olevat akent oleme eelnevas sektsioonis klassifitseerinud. Vaatamegi üle, mis atribuudid tuleb seina kui tehnilise süsteemi juures täita (minimaalselt).
- AC165_OsasysteemKlassKood – seina kui terviku (selles on kaasatud kõik konstruktsiooni kihid) põhiklassifikaator (CCI-EE <CT> tabelist). Sellele ei või lisada juurde muid tähti/numbreid. Siin märgitud kui: AD
- AC170_OsasysteemKlassNimi – seina põhiklassifikaatorit toetav mõiste tekstina (CCI-EE <CT> tabelist). Siin märgitud kui: Seinasüsteem
Sisuliselt sellega piirdub klassifitseerimise põhitasand, ja järgneb selle täpsustamine viitetunnustena, kuhu kaasatakse muuhulgas seina unikaalne ID, tüübi ID aga ka seotus näiteks funktsionaalse süsteemiga või ka sealt edasi (ehitis, ehitatud ruum, ehituskompleks).
- AC166_OsasysteemTyypKood – seina tüübi kood CCI-EE/R rakendustabelist või tellija enda vararegistri näitel (siin kasutusele CCI-EE/R rakendustabeli näide)
- AC171_OsasysteemTyypNimi – seina tüübi nimetus CCI-EE/R rakendustabelist või tellija enda vararegistri näitel (siin kasutusele CCI-EE/R rakendustabeli näide)
- AC177_OsasysteemID – esitab konkreetse tüübiga seina loendatavat väärtust (01 – 99)
- AR320_MitmikViitetunnus – antud näites on see täitmata, kuna seinaga ei ole seotud teist alamkomponenti (nt võime soovida AD30 juures viidata selle seina kandvale osale ehk omaette konstruktsioonikihile, näiteks AD30.BD30 – BD30 tuleb siis omaette tüübi/alatüübi nimekirjast)
- AR360_UnikaalneID – siin väljal esitatakse seina ID ülemiste tasandite kontekstis. Näiteks seina kui tehnilise süsteemi korral tuleb siia juurde funktsionaalne süsteem ning lisaks saab panna ka ehitise ning ehituskompleksi osad. Antud näites täidetav kui:
B1010.AD5003 (kaasatud on funktsionaalse süsteemi tüüp/alatüüp B10, loedatava väärtusega 01)
Hoone: Ehitatud ruumi klassifitseerimine
Allpool on valitud hoones olev ruum, mida oleme vastavalt CCI-EE skeemile klassifitseerinud. Vaatamegi üle, mis atribuudid tuleb ruumi kui ehitatud ruumi juures täita (minimaalselt). Kuna ruum on Autodesk Revit mõistes Instance tüüpi element, siis siin kahtepidi täitmist olla ei saa.
- AC125_EhRuumKlassKood – ehitatud ruumi põhiklassifikaator (CCI-EE <CS> tabelist). Sellele ei või lisada juurde muid tähti/numbreid. Siin märgitud kui: AAB
- AC130_EhRuumKlassNimi – ehitatud ruumi põhiklassifikaatorit toetav mõiste tekstina (CCI-EE <CS> tabelist). Siin märgitud kui: Eluruum
Sisuliselt sellega piirdub klassifitseerimise põhitasand, ja järgneb selle täpsustamine viitetunnustena, kuhu kaasatakse muuhulgas ruumi unikaalne ID, tüübi ID aga ka seotus näiteks ehitisega, ehituskompleksiga).
- AC126_EhRuumTyypKood – see esitab tüübi koodi, mis tuleneb tüüpide tabelist (CCI-EE/R rakendustabel, mis on eraldiseisev CCI-EE üldtabelist ja võib olla projekti / tellija poolt paika pandud)
- AC131_EhRuumTyypNimi – see esitab tüübi nimetust, mis tulene tüüpide tabelist (CCI-EE rakendustabel, mis on eraldiseisev CCI-EE üldtabelist ja võib olla projekti / tellija poolt paika pandud)
- AC127_EhRuumID – see esitab ruumi tüübist lähtuva loendatava ruumi ID (01-99)
Hoone: Ehitise klassifitseerimine
Autodesk Revit näitel saab ehitise ja ehituskompleksiga seotud klassifitseerimist esitada Project Information dialoogis (eeldusel, et projekt sisaldab vaid ühte ehitist, kui neid on mitu, siis on vajalik, et ehitisega seotud klassifitseerimine on Identity Data sektsioonis ja saadaval elementide, nt mõne ehitist ümbritseva, mahulise lisaelemendi kaudu). Project Information on Instance tüüpi atribuut, ja seda saab seega täita vaid Instance tüübiga atribuut.
- AC135_EhKompleksKlassKood – ehituskompleksi klassifikaator (CCI-EE <CC> tabelist). Sellele ei või lisada juurde muid tähti/numbreid. Siin märgitud kui: A
- AC136_EhKompleksTyypKood – ehituskompleksi tüübi kood (CCI-EE/R tabelist). Sellele ei või lisada juurde muid tähti/numbreid. Siin märgitud kui: A11
- AC137_EhKompleksID – ehituskompleksi ID tunnus lähtuvalt selle tüübist. Siin märgitud kui: A1101
- AC140_EhKompleksKlassNimi – ehituskompleksi klassifikaatorit toetav mõiste (CCI-EE <CC> tabelist). Siin märgitud kui: Elamukompleks
- AC141_EhKompleksTyypNimi – ehituskompleksi tüübi nimetus (CCI-EE/R tabelist). Sellele ei või lisada juurde muid tähti/numbreid. Siin märgitud kui: Piirkond ühepereelamutele
- AC145_EhitisKlassKood – ehitise kui hoone klassifikaator (CCI-EE <CE> tabelist). Sellele ei või lisada juurde muid tähti/numbreid. Siin märgitud kui: AA
- AC146_EhitisTyypKood – ehitise tüübi kood (CCI-EE/R tabelist). Sellele ei või lisada juurde muid tähti/numbreid. Siin märgitud kui: AA11
- AC147_EhitisID – ehitise ID tunnus lähtuvalt selle tüübist. Siin märgitud kui: AA1101
- AC150_EhitisKlassNimi – ehitise kui hoone klassifikaatorit toetav mõiste (CCI-EE <CE> tabelist). Siin märgitud kui: Eramu
- AC151_EhitisTyypNimi – ehitise tüübi nimetus (CCI-EE/R tabelist). Sellele ei või lisada juurde muid tähti/numbreid. Siin märgitud kui: Ühekorruseline ühepereelamu
Sisuliselt sellega piirdub klassifitseerimise põhitasand, ja järgneb selle täpsustamine viitetunnustena, kuhu kaasatakse muuhulgas ehitise / ehituskompleksi unikaalne ID, tüübi kood.
Sellega oleme esitanud hoone klassifitseerimisloogika näite Autodesk Revit baasil. On selge, et komponente on erinevaid ja seega tuleb eelnevalt käsitletud põhimõtteid kasutada ka teiste objektide klassifitseerimisel. Tarkvaralist spetsiifikat ja mallide ülesehitust on kirjeldatud hilisemas sektsioonis.
Viadukti näide
Allolevalt teeme läbi põhimõttelise klassifitseerimise praktika lihtsa viadukti näitel, kus valime ühe komponendi ning ehitise (tehnilist süsteemi kui osasüsteemi ja ehitatud ruumi siin näites esitatud pole, samas, loogikat võid vaadata hoone näitel kui siis mudelis peaks selline element olema!).
Allalaaditavast Autodesk Revit failist leiad terviklikuma pildi, kus klassifitseeritud on kõik sarnased komponendid, lisatud lisatabelid, väljavõtted jne. Atribuutide taaskasutamiseks on võimalik kasutada näidis-Revit faili kui ka Shared Parameters faili. Lisaks on kasutusel CCI-EE/R (CCI rakendustabel), kus on toodud tüübid/alatüübid, mida klassifitseerimisel kasutatakse.
Märkus. CCI-EE/R rakendustabeli tüübid/alatüübid peavad lähtuma ühetaolisest reeglistikust, nt eristuvast funktsioonist, mida element täidab või muust, eristuvast aspektist. Tüüpe/alatüüpe saab alati täpsustada toote spetsiifiliste atribuutidega (lisaatribuudid), mistõttu CCI-EE rakendustabeli tüüpe/alatüüpe ei tohi vaadata toote/tootja või liiga spetsiifilise atribuudi kontekstis. Samas mõnel juhul võib eristuvaks tüübiks/alatüübiks olla materjali kontekst kui selline eristamine on väga põhimõtteline (nt keskkonna aspekt). Siin toodud CCI-EE rakendustabel on tellijate ülene ehk siis kui rakendustabeleid vaadata ühe konkreetse tellija näitel, siis ilmselgelt ei vaja ta kõikide CCI põhiklassifikaatorite laiendamist tüüpideks/alatüüpideks, vaid piirduda vaid talle oluliste osadega.
Laadi alla siin näites kasutatud Autodesk Revit näidismudel (2024 versioon):
Laadi alla IFC 4×3 ekspordituna Autodesk Revit 2024 näidismudelist:
Märkus. Näidisfaili saab laiendada kui on kaasatud lisakomponentide tüüpe/elemente. Hetkel on fookuses konstruktsiooni osa põhikomponendid.
Viadukt: Komponendi klassifitseerimine
Peale CCI-EE klassifitseerimisega seotud atribuutide kaasamisest aktiivsesse projekti, kuvatakse need Properties > Identity Data sektsioonis. Autodesk Revit on selles osas piiratud, et me saame kasutada sisseehitatud sektsioone nagu Identity Data, IFC Parameters jne. Samas kui muud atribuudid, mis samuti lähtuvad CIA-DD tabelist on koondatud Data sektsiooni. Atribuutide kuva saab objekti kategooria põhiselt seadistada (nt ruumide juures pole mõtet näidata komponendi või tehnilise süsteemiga seotud atribuuti või siis komponendi juures pole mõtet näidata ehitist iseloomustavat klassifikaatorit, kuna see on nihutatud Project Information dialoogi alla).
Antud näidetes lähtutakse, et atribuutide täitmise koosseis täpsustatakse infosisunõuetes. Siinsetes näidetes on lähtutud, et täitmisele kuuluvad ka süsteemi/osasüsteemi kuuluvust näitavad atribuudid, sõltuma sellest, kas valitud on komponent või tehniline süsteem. Ühelt poolt täidetakse atribuudid üksiti, kuid viitetunnuste ja unikaalse ID juures kombineeritakse erinevad väärtused üheks tervikuks (seda saab automatiseerida, mida vaadatakse edasistes näidetes).
Tala kui komponendi näitel käime seega läbi eelneval pildil toodud atribuudid, mis ühtlasi sätestab ka nende atribuutide täitmise eeskirja.
- AC175_KomponentKlassKood – tala põhiklassifikaator (CCI-EE <CO> tabelist). Sellele ei või lisada juurde muid tähti/numbreid. Antud näites kui: ULE
- AC180_KomponentKlassNimi – põhiklassifikaatorit toetav mõiste tekstina (CCI-EE <CO> tabelist). Siin märgitud kui: Tala
Sisuliselt sellega piirdub klassifitseerimise põhitasand, ja järgneb selle täpsustamine viitetunnustena, kuhu kaasatakse muuhulgas tala tüüp, tüübi nimetus, unikaalne ID, seotus näiteks talakonstruktsiooni tüübi, talakonstruktsiooni unikaalse ID ja sealt edasi kuni soovitud peatasandini (funktsionaalne süsteem, tehniline süsteem, ehitis, ehitatud ruum, ehituskompleks).
- AC176_KomponentTyypKood – tala tüübi kood CCI-EE/R rakendustabelist või tellija enda vararegistri näitel (siin kasutusele CCI-EE/R rakendustabeli näide)
- AC176_KomponentTyypNimi – tala tüübi nimetus CCI-EE/R rakendustabelist või tellija enda vararegistri näitel (siin kasutusele CCI-EE/R rakendustabeli näide)
- AC177_KomponentID – esitab konkreetse tüübiga tala loendatavat väärtust (01 – 99)
- AR340_Viitetunnus – see omadus võtab kokku komponendi ID ja tüübi koodi, mida eristatakse vahemärgiga %.
- AR320_MitmikViitetunnus – antud näites on see täitmata, kuna talaga ei ole seotud teist alamkomponenti (nt kinnitusplaati)
- AR360_UnikaalneID – siin väljal saavad kokku käesoleva komponendi viitetunnus (AR340_Viitetunnus) ning sellest kõrgemal paiknevad viitetunnused (sellest ka nimetus – viitetunnusrühm). Näiteks komponendi juures tuleb siia talakonstruktsiooni viitetunnus (kui tehniline süsteem, kui funktsionaalne süsteem) ning lisaks saab panna ka ehitise ning ehituskompleksi osad. Antud näites täidetav kui:
-C5001.BC2001.ULE01%ULE12
Märkus. Pane tähele, et viitetunnusrühma võib esitada ka “väiksemate ampsudena”, näiteks ilma ehitiseta/ehituskompleksi osata. Selleks rakendatakse vahemärke “-” ja “+”. Lisaks võime soovida viitetunnusega refereerida ruumi viitetunnusele. Kusjuures eristada tuleb “paigutuse” (+) või siis “asukoha” (++) konteksti. Ühe omaduse väärtusena võib lisada ka mitu viitetunnusrühma aga sellisel juhul tuleb need eristada “/” eraldusmärgiga.
Märkus. Viitetunnusrühma (siin markeeritud ka kui UnikaalneID) esitust tuleb vaadata infoedastuse mallist lähtuvalt.
Viadukt: Ehitise klassifitseerimine
Autodesk Revit näitel saab ehitise ja ehituskompleksiga seotud klassifitseerimist esitada Project Information dialoogis (eeldusel, et projekt sisaldab vaid ühte ehitist, kui neid on mitu, siis on vajalik, et ehitisega seotud klassifitseerimine on Identity Data sektsioonis ja saadaval elementide, nt mõne ehitist ümbritseva, mahulise lisaelemendi kaudu). Project Information on Instance tüüpi atribuut, ja seda saab seega täita vaid Instance tüüpi atribuudiga.
- AC145_EhitisKlassKood – ehitise kui viadukti klassifikaator (CCI-EE <CE> tabelist). Sellele ei või lisada juurde muid tähti/numbreid. Siin märgitud kui: RK
- AC150_EhitisKlassNimi – ehitise kui viadukti klassifikaatorit toetav mõiste (CCI-EE <CE> tabelist). Siin märgitud kui: Sild
- AC135_EhKompleksKlassKood – ehituskompleksi klassifikaator (CCI-EE <CC> tabelist). Sellele ei või lisada juurde muid tähti/numbreid. Siin märgitud kui: R
- AC140_EhKompleksKlassNimi – ehituskompleksi klassifikaatorit toetav mõiste (CCI-EE <CC> tabelist). Siin märgitud kui: Liikluskompleks
Sisuliselt sellega piirdub klassifitseerimise põhitasand, ja järgneb selle täpsustamine viitetunnustena, kuhu kaasatakse muuhulgas ehitise / ehituskompleksi unikaalne ID, tüübi kood.
Sellega oleme esitanud viadukti klassifitseerimisloogika näite Autodesk Revit baasil. On selge, et komponente on erinevaid ja seega tuleb eelnevalt käsitletud põhimõtteid kasutada ka teiste objektide klassifitseerimisel. Tarkvaralist spetsiifikat ja mallide ülesehitust on kirjeldatud hilisemas sektsioonis.